top of page

Jak znaleźć najlepszy dla siebie kosmetyk? - czyli jaki masz rodzaj skóry?


Zanim rzucisz się na półki sklepowe, żeby rozpocząć swoją przygodę z rytuałem pielęgnacyjnym, zastanów się czego Twoja skóra tak naprawdę potrzebuje. Ze względu na szeroką ofertę produktów i ich ceny zakupy kosmetyków pielęgnacyjnych często wydają się przytłaczające. Zakupy mogą okazać się rozczarowujące, gdy spodziewasz się poprawy stanu cery, ale kosmetyki, które kupiłaś, sprawiają, że na Twojej twarzy pojawiło się jeszcze więcej zatkanych porów niż wcześniej - to prosta ścieżka do wielkiego zawodu.



Na pewno nie powinnaś zakładać, że to, czego używają Twoje przyjaciółki, będzie dobre i dla Ciebie. Bez względu na to, jak bardzo zachwycają się danym produktem, może Ci on nie pasować. Pamiętaj, że Twoja skóra jest wyjątkowa!



Poniżej przedstawiam Ci wskazówki, dzięki którym na podstawie problemów swojej skóry i jej wyglądu będziesz mogła określić, jaki masz rodzaj cery. Podkreślam ''wskazówki'', bo nie ma idealnego wzoru, a stan Twojej skóry może się zmienić pod wpływem wielu różnych czynników. Warunki środowiskowe, stres, alergie i dieta to tylko niektóre z nich, a widocznie wpływają na stan cery.





Rodzaje skóry:


Skóra NORMALNA:


  • Ma mało porów w strefie T.

  • Wypryski rzadko się pojawiają.

  • Na koniec dnia masz cienką warstwę tłustego filmu.

  • Rzadko kiedy reagujesz alergicznie na kosmetyki.


Jeżeli masz taką cerę to wygrałaś na loterii. Właściwie wszystko, czym potraktujesz twarz, czy jest to tłusta, półtłusta czy lekka konsystencja kremu, świetnie się u Ciebie sprawdzi. Twoja skóra jest całkiem miękka, jędrna i jasna.



Na co zwrócić uwagę: Pielęgnuj i chroń zdrową skórę przez oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych.



Skóra SUCHA:


  • Masz niewiele widocznych porów i wągrów.

  • Masz łuszczącą się albo szorstką skórę.

  • Twoja cera jest ciągle napięta albo swędzi.

  • Twoja skóra nie nabiera tłustego połysku.


Twoja łuszcząca się, szorstka skóra musi zostać odżywiona! Stosuj produkty o tłustej, zmiękczającej bazie, aby wspomagać naturalne funkcje ochronne skóry. Jeśli masz ten typ cery, twoja twarz jest bardziej podatna na widoczne oznaki starzenia. Za to masz niewidoczne pory, nie musisz się zmagać z tłustym czołem i rzadko kiedy na twojej twarzy pojawiają się drobne wypryski lub pryszcze.



Na co zwrócić uwagę: bądź czujna w kwestii nawilżania. Szukaj w kosmetykach humektantów, które przywrócą cerze odpowiedni poziom nawodnienia i wspomogą funkcjonowanie bariery ochronnej skóry.



Skóra TŁUSTA lub TRĄDZIKOWA:


  • Na Twojej skórze często pojawiają się wypryski i wągry.

  • Masz rozszerzone, bardzo widoczne pory na całej twarzy.

  • Twoja skóra niedługo po umyciu nabiera tłustego połysku i kiedy jej dotkniesz, czujesz na palcach oleistą substancję.


W przeciwieństwie do cer suchych twoja skóra produkuje dużo sebum. Oznacza to, że twoją twarz chronią naturalne substancje, dłużej więc zachowasz młody wygląd. Niestety nadmiar sebum oznacza, także niebezpieczeństwo zmian trądzikowych. Żelowe kremy (na bazie wody) dobrze działają na taki typ cery. Skuteczne są też olejki myjące: delikatnie usuwają sebum rano i wieczorem.



Na co zwrócić uwagę: kontroluj produkcję sebum i unikaj zatkanych porów przez złuszczanie cery kosmetykami zawierającymi składniki takie jak kwas salicylowy. Używaj lekkich produktów na bazie wody o żelowej formule, aby nie dodawać skórze tłustych substancji; unikaj też emolientów, np. masła shea i lanoliny. Nakładaj nietłusty makijaż.



Bardzo ważne jest oczyszczanie, zwłaszcza jeśli twoja skóra jest skłonna do wyprysków. Stosuj delikatny olejek myjący, aby usunąć naturalne sebum. Nie używaj ostrych środków złuszczających (z granulkami) na świeże wypryski. Korzyść przyniosą ci przeciwzapalne i antybakteryjne składniki, takie jak olejek z drzewa herbacianego. Upewnij się, że chronisz skórę przed UVA i UVB - pryszcze to tak naprawdę ranki podlegające pigmentacji pozapalnej, co oznacza, że pod wpływem słońca skóra w miejscach ich wystąpienia może na stałe ściemnieć.



TRĄDZIK HORMONALNY:


  • Twój trądzik nie reaguje na miejscowe leczenie.

  • Występuje głównie pod kośćmi policzkowymi i na linii żuchwy.

  • Ma charakter torbielowaty, co oznacza, że pryszcze są bolesne i głęboko zagnieżdżone w skórze.

  • Wzmaga się na tydzień przed okresem lub w trakcie okresu.


Jeśli ten opis do ciebie pasuje, poproś dermatologa o zbadanie poziomu hormonów lub porozmawiaj z dietetykiem, aby pomogli ci wprowadzić drobne zmiany w trybie życia, czego rezultatem będzie lepsze funkcjonowanie ciała i skóry.



Skóra MIESZANA:


  • Masz widoczne pory w strefie T (na nosie i czole, a nawet na policzkach).

  • Twoja skóra jest tłusta w strefie T, ale szorstka i sucha w pozostałych miejscach.

  • Twoja skóra jest bardzo niezdecydowana - w tym samym czasie musisz się zmagać z pryszczami oraz z suchością i łuszczeniem.


Na co zwrócić uwagę: nie bój się używać różnych kosmetyków miejscowo. Jeśli masz tłustą strefę T, zastosuj tam peeling z kwasami BHA i lekki produkt nawilżający, a w suchszych partiach skóry krem nawilżający na bazie olejków.



Skóra WRAŻLIWA:


  • Twoja skóra piecze albo swędzi w kontakcie z pewnymi kosmetykami lub w określonych warunkach.

  • Łatwo się zaczerwienia i szybko występuje na niej wysypka.


Upewnij się, że produkty, z których korzystasz, nie zawierają substancji zapachowych albo barwników, bo te mogą podrażniać skórę. Unikaj kosmetyków ściągających i mocnych peelingów chemicznych. Przed zakupem sprawdzaj produkty na niewielkim obszarze skóry na ręce, aby sprawdzić, czy nie uczula.



Na co zwrócić uwagę: Nie zależnie od tego, czy twoja skora jest tłusta czy sucha, twoim priorytetem jest znalezienie produktów pielęgnacyjnych, które nie zawierają dodatków zapachowych ani szorstkich składników peelingujących, bo tylko dzięki stosowaniu delikatnych kosmetyków unikniesz wyprysków, zaczerwienień i podrażnień.



Analiza skóry:



Przygotowałam dla ciebie pytania, które pomogą Ci określić jaki masz rodzaj skóry.

Autoanaliza skóry:

  1. Przed użyciem środka nawilżającego popatrz w lustro na swoją oczyszczoną skórę. Jaka jest jej powierzchnia - mało sprężysta (sucha), błyszcząca (tłusta), czy gładka (normalna).

  2. Jak twoja skóra zachowuje się po umyciu stosowanym obecnie preparacie? Ściągnięcie jest objawem nadmiernej suchości skóry.

  3. Jak twoja skóra wygląda zwykle w połowie dnia? Widać na niej przetłuszczające się lub przesuszone fragmenty, mimo że ją nawilżyłaś?

  4. Jakie czynniki wpływają na obecny stan twojej skóry? Stres? Wahania hormonalne? Ekspozycja na słońce? Dieta?

  5. Czy na twojej skórze widać wyraźne zniszczenia spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie UV? W jaki sposób chronisz skórę przed słońcem?



Mam nadzieję, że teraz już wiesz jaką masz skórę i możesz rozpocząć poszukiwania najlepszych dla siebie kosmetyków!


24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page