Dzisiaj wpis na temat męskiej pielęgnacji o której, każdy zapomina... A przecież mężczyźni też mają twarz i te same problemy z nią związane, co my kobiety!
Zrobiłam listę 5 niezbędnych kroków i każdy krótko opisałam, żebyś zrozumiał, czemu nie możesz go pominąć :) Na końcu przygotowałam też coś dla posiadaczy brody i wąsów. Do każdego etapu załączyłam przykładowe produkty, które możesz kupić i które mi osobiście się sprawdzają. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się tylko do kosmetyków z etykietą ''dla mężczyzn'', ponieważ jest ich niewiele na rynku, przez co masz mały wybór i zazwyczaj mają bardzo kiepski skład... Istotne jest, żebyś kierował się typem swojej cery ;)
Wiem, że na początku wyda Ci się to bardzo skomplikowane i czasochłonne, ale zapewniam, że nie jest. Tutorial, który zrobiłam na pewno ułatwi Ci zastosowanie tych kroków w praktyce.
Analiza skóry:
Na początku Twojej przygody z pielęgnacją musisz określić jaki masz rodzaj skóry: suchą, tłustą, mieszaną itp. Pomoże Ci w tym mój krótki wpis na ten temat: Jak znaleźć najlepszy dla siebie kosmetyk - czyli jaki masz rodzaj skóry? Gdy już to zrobisz z łatwością dopasujesz dla siebie odpowiednie kosmetyki. Pod obrazkami napisałam, który produkt jest dla jakiej skóry.
Krok 1: Oczyszczanie (codziennie)
Oczyszczanie to nie tylko pierwszy etap rytuału pielęgnacyjnego, lecz również jego podstawa. To właśnie ono zapewnia skuteczne działanie wszystkich innych kosmetyków i lepiej, żebyś się z tym pogodził i zrozumiał, że to ważne :) Dzięki oczyszczaniu, czyli umyciu twarz odpowiednim kosmetykiem, pozbędziesz się z twarzy potu, kurzu lub innych zanieczyszczeń, które są na Twojej skórze. Możesz użyć żelu lub pianki - wybór należy do Ciebie.
Nałóż kosmetyk na mokrą skórę (nabierze on kremowej konsystencji lub zapieni się w kontakcie z wodą) i rozprowadź go na twarzy okrężnymi ruchami. Delikatnie masuj twarz palcami, aby poprawić krążenie i wspomóc drenaż limfatyczny. Myj twarz codziennie rano i wieczorem oraz koniecznie po siłowni/treningu!
Żele do mycia twarzy:
Pianki do mycia twarzy:
Krok 2: Peeling - kosmetyki złuszczające
(1-2 razy w tyg)
Nie lekceważ mocy złuszczania! Peeling pomaga rozbić drobinki brudu w zatkanych porach i ściera martwy naskórek, co poprawia strukturę skóry, rozjaśnia ją i ułatwia wchłanianie innych kosmetyków. Dzięki złuszczaniu pozbędziesz się tych ''czarnych kropek'' z nosa i policzków ;)
Możesz użyć mechanicznego peelingu z ''drobinkami'' np. cukrowego, które są rekomendowane osobom ze skórą suchą i normalną, bez trądziku.
Jeżeli masz skórę tłustą, mieszaną i trądzik to zalecam peeling chemiczny - zawierający takie składniki jak kwas mlekowy lub salicylowy, które rozpuszczają tłusty film i oczyszczają zatkane pory. Osoby ze skórą suchą i normalną, również mogą wybrać sobie peeling chemiczny. Złuszczaj skórę raz lub dwa razy w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na nos oraz widoczne pory na policzkach.
Peeling chemiczny:
Peeling mechaniczny:
Krok 3: Tonik (codziennie)
Tonik pomaga usunąć resztki zanieczyszczeń, a jednocześnie regeneruje barierę ochronną skóry po oczyszczaniu i przygotowuje cerę na skuteczne wchłonięcie substancji nawilżających. Użyj zwilżonego tonikiem płatka kosmetycznego, aby przetrzeć twarz i szyję - możesz także wklepać produkt dłońmi.
Krok 4: Maseczka w płachcie (1-2 razy w tyg)
Stosowanie maseczek to wyciszający, medytacyjny rytuał relaksacyjny. Sekret maseczki polega na tym, że płachta powstrzymuje substancje aktywne przed ulotnieniem się i zmusza skórę do wchłonięcia większej ilości składników odżywczych i nawilżających, niż gdybyś nałożył je w postaci kremu lub serum.
Maseczkę powinno się nakładać 1-2 razy w tygodniu, ale możesz to robić częściej, jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha. Nałóż maseczkę na twarz, po czym połóż się i odprężaj przez 20 min. Nadmiar esencji, jaki pozostał w opakowaniu, rozsmaruj na szyi, ramionach i rękach. Esencja jest dobra dla skóry, więc nie daj się jej zmarnować ;)
Polecam maseczki koreańskich marek np. A'pieu, Mizon, IT'S SKIN, Etude. Wybierz jaką chcesz truskawkową, miodową, marchewkową, z kolagenem, ceramidami itp.
Krok 5: Krem nawilżający (codziennie)
Nawilżenie to najważniejszy etap rytuału pielęgnacyjnego. Kosmetyk nawilżający to prawdopodobnie najgęstszy produkt, jaki nałożysz na twarz, dlatego stosuje się go na koniec. W zależności od zawartych w nich składników i ich właściwości kremy najczęściej mają za zadanie chronić, odżywiać, regenerować i nawilżać skórę.
Balsam po goleniu:
Golenie na mokro – maszynką żyletkową czy też brzytwą naraża Twoją skórę na kontakt z bardzo ostrym narzędziem. W trakcie golenia dochodzi nie tylko do usunięcia zarostu, ale też częściowego zdarcia naskórka z twarzy. Powoduje to zaczerwienie skóry oraz niekomfortowe uczucie szczypania lub napięcia po goleniu. Dlatego dla wszystkich golących się, kosmetyki po goleniu dla mężczyzn powinny być priorytetem. Dzięki posiadaniu i użytkowaniu balsamu czy kremu po goleniu, cały proces golenia może zyskać zupełnie nowy wymiar. Znacznie przyjemniejszy ;)
Balsam po goleniu stosuj przed nałożeniem kremu nawilżającego i tego dnia nie rób peelingu!!!
Balsamy do brody (2-3 razy w tyg):
Balsam do brody to produkt łączący w sobie odżywkę do zarostu oraz krem do skóry twarzy. Cera brodacza często staje się przesuszona i ma tendencję do łuszczenia się, a co za tym idzie? do nieprzyjemnego swędzenia. Należy również pamiętać o tym, że broda i wąsy mają zupełnie inną strukturę niż włosy na głowie i pozostałych częściach ciała. Są twarde, grube, szorstkie i często kiepsko się układają. Aby broda prezentowała się estetycznie, warto zadbać o to, by była odpowiednio nawilżona i odżywiona. Przyczyny jej przesuszenia mogą być bardzo różne: od niewystarczającej pielęgnacji, poprzez niezbilansowaną dietę i niezdrowy tryb życia, aż po ekspozycję na promieniowanie UV oraz skrajne temperatury.
Balsamy do brody pomagają w modelowaniu zarostu, utrzymując go w pożądanym przez Ciebie kształcie. Jednocześnie nawilża skórę twarzy oraz dostarcza włosom odżywczych maseł i olejów, które je nabłyszczają i tworzą na nich cienką warstwę ochronną, zabezpieczającą brodę i wąsy przed uszkodzeniami mechanicznymi, utartą wilgoci oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Cieszę się, że dotarłeś do końca :) Już teraz wiesz, jak zadbać o swoją skórę twarzy. Jeżeli wcielisz wszystkie te kroki w życie, to będziesz mógł się cieszysz świeżą, czystą i promienną skórą. Pamiętaj, że nie wszystkie etapy robisz codziennie. Maseczki i peelingi należy robić tylko 1-2 razy w tygodniu, więc zrób to wtedy kiedy masz dla siebie więcej czasu wieczorem.
A poniżej zostawiam Ci tutorial :)
Comments