top of page

Jak ochronić skórę przed promieniowaniem słonecznym?



Nareszcie przyszła do nas długo wyczekiwana, piękna pogoda i co za tym idzie, dużo słońca ! Cieszmy się tym, ale z głową... Pamiętaj, że promieniowanie słoneczne jest niestety szkodliwe dla twojej skóry. Dlaczego?





Przyznam szczerze, że po fatalnej pogodzie w maju i na początku czerwca, straciłam nadzieję na prawdziwą letnią pogodę. Upały, słońce, ciepłe wieczorki...

Na szczęście pogoda tylko trochę z nas zażartowała i przyszło do nas prawdziwe lato!



Już od kilku tygodni utrzymują się wysokie temperatury oraz mocne słońce.

Szczególnie w tym okresie powinnyśmy zadbać o swoją skórę twarzy, dlatego przychodzę z pomocą!



Uświadomię ci, dlaczego mimo, że uwielbiamy słońce, jego promieniowanie jest szkodliwe oraz jak dbać o skórę w tym okresie.

Zrobiłam reaserch dobrych kremów z filtrem, które znajdziesz na końcu postu.



Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego promieniowanie słoneczne jest szkodliwe?



Ze słońca docierają do nas 2 rodzaje promieniowania:


  • promieniowanie widoczne i podczerwone, które zapewniają nam światło i ciepło

  • promieniowanie ultrafioletowe, które jest dla nas bardzo szkodliwe i dzielimy je wg 3 długości fal na UVA, UVB, UVC





Promieniowanie UVA:



Ma największą długość fali i dociera do nas z dużą intensywnością przez cały dzień. Promieniowanie penetruje w głąb skóry - przez naskórek aż do skóry właściwej, niszcząc przy tym nowo powstające komórki skóry. Promienie UVA są bardzo niebezpieczne, mogą powodować powstawanie nowotworów skóry oraz reakcje alergiczne.



Promieniowanie UVB:



Ma średnią długość fali i podobnie jak promieniowanie UVA przedostaje się poprzez naskórek do skóry właściwej. Ten rodzaj promieniowania zaburza strukturę komórek skóry, powoduje pękanie naczynek krwionośnych i powstawanie zmarszczek. Natężenie promieniowania UVB jest największe w godz. 10-14.



Promieniowanie UVC:



Ma najkrótszą linię fali i zwykle jest absorbowane na poziomie warstwy ozonowej. Promienie te pochłaniane są przez naskórek. Wraz ze zmniejszeniem się warstwy ozonowej będziemy musieli bardziej uważać na działanie tego promieniowania.



Wolne rodniki:



Warto też dodać, że przebywanie długo na słońcu powoduje tworzenie się w skórze tzw. wolnych rodników. Atakują one zdrowe komórki skóry, niszcząc i zakłócając proces produkcji włókien kolagenowych oraz cząsteczek kwasu hialuronowego, które sprawiają, że nasza skóra jest jędrna i elastyczna. W rezultacie pojawiają się zmarszczki.




Jak chronić się przed niszczącym działaniem promieni?


  • nie przebywaj na słońcu w godz. 10-14;

  • promienie ultrafioletowe przenikają przez tkaniny o luźnym splocie oraz mokre ubrania, dlatego należy posmarować się kremem z filtrem nawet na pozornie zakrytą skórę;

  • noś okulary przeciwsłoneczne mające soczewki całkowicie blokujące promienie UV;

  • wybieraj filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jaki i UVB, które często oznaczone są jako filtry o szerokim spektrum działania;

  • nakładaj preparat obficie- ilość odpowiadająca 1 małej łyżeczce powinna być aplikowana na twarz, a ilość odpowiadająca 2 łyżkom stołowym powinna wystarczyć na posmarowanie całego ciała;

  • aplikuj krem na chłodną i suchą skórę 20-30 min. przed wyjściem na słońce. Z chłodną i suchą skórą preparat lepiej się wiąże. Kiedy nakładamy kosmetyk na rozgrzaną skórę, otwarte pory mogą ulec podrażnieniu;

  • powtarzaj nakładanie kremu kilka razy w ciągu dnia w zależności od tego jak silnie się pocisz i ile czasu spędzasz na słońcu.





Co to SPF?



To współczynnik ochrony przeciwsłonecznej - określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB, jaką zapewnia dany produkt. Współczynnik ten informuje, ile czasu możemy bezpiecznie przebywać na słońcu.

Faktor np. 20 mówi o tym, że przy stosowaniu tego kosmetyku do oparzenia słonecznego dojedzie po czasie 20'to krotnie dłuższym, niż bez użycia preparatu.

Badania wykazały, że u człowieka rasy białej niechroniona skóra na słońcu zaczyna się czerwienić po 15 minutach. Więc, gdy nakładamy krem z faktorem 20, podobne poparzenie pojawi się po 5 h (15 min. x 20 = 300 min.). Teoretycznie nie istnieje system oceniający poziom ochrony przed promieniowaniem UVA. Jednak w koreańskiej pielęgnacji istnieje system PA, który ocenia ochronę przed UVA.



Co to PA?



Ochronę PA oferują tylko koreańskie firmy. Opiera się na teście PPD lub teście trwałego zaciemnienia pigmentacji. Mierzy promieniowanie UVA. System PA waha się od PA + do PA ++++. Maksymalna ocena oznacza, że ma wartość PPD równą 16 . Oznacza, że osoba może wytrzymać co najmniej 16 razy więcej promieniowanie UVA jak bez.





Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać?



Krem z filtrem powinien być dla nas najważniejszy z całej pielęgnacji! Nieważne czy robisz 10 kroków w swojej pielęgnacji czy jeden, to i tak najważniejszy jest krem z filtrem, bez którego nie powinnyśmy wychodzić z domu! Żadne kremy nawilżające, maseczki, serum, toniki nie ochronią was przed przedwczesnym starzeniem się skóry i nowotworami, tylko właśnie krem z filtrem!

Ja wiem, że kremy te kojarzą się z ciężką konsystencją, z białym nalotem na naszej skórze, że blokują pory itp. Jednak są nam one naprawdę niezbędne. Dodatkowo zapewniam cię, że dobrze dobrany krem z filtrem do twojego typu skóry nie będzie sprawiał kłopotów!



Mówiąc o priorytetowej ochronie przeciwsłonecznej naszej skóry, to Koreańczycy mają bzika na punkcie pielęgnacji, dlatego to oni produkują najlepsze filtry przeciwsłoneczne, z najwyższej półki. Koreańska kultura uznaje gładką skórę jako uosobienie tradycyjnego piękna, dlatego dla Azjatów ochrona przeciwsłoneczna jest jak oddychanie.

Koreańskie filtry zawsze są lekkie, łatwo się rozprowadzają, nie pozostawiają białych śladów i są bardziej przyjazne do codziennego noszenia oraz pod makijaż. Wiele z nich ma zalety pielęgnacji skóry, takie jak nawilżenie, przeciwutleniacze i składniki wyrównujące koloryt skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być zawsze ostatnią warstwą rutynowej pielęgnacji skóry, uzupełniającą krem nawilżający.




Dlaczego filtry koreańskie są najlepsze?



Filtry Koreańskie są lepsze od zachodnich, ponieważ w Korei mają dostęp do większej ilości składników przeciwsłonecznych.

W USA filtry przeciwsłoneczne są uważane przez FDA (Agencja Żywności i Leków) za lek, dlatego są testowane pod kątem ich zdolności do ochrony skóry przed promieniowaniem UVA i UVB. Muszą przejść formalny proces zatwierdzania leków, dlatego od 1999 r. nie ma nowego zatwierdzonego filtra przeciwsłonecznego, do stosowania w USA.

W krajach takich jak Korea Południowa proces zatwierdzania jest znacznie szybszy. Ich nowsze innowacyjne formuły ochrony przeciwsłonecznej poprawiają problemy starszych formuł takich jak: foto stabilność, większy rozmiar cząsteczkowy w celu zmniejszenia penetracji skóry i szersze spektrum absorbcji .




Skład kremów z filtrem:



Krem z filtrem składa się z filtrów przeciwsłonecznych, czyli związków chemicznych, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dzielimy je na fizyczne i chemiczne.


Filtry fizyczne:



Chronią skórę poprzez odbijanie i blokowanie promieni UV. One "siedzą" na twojej skórze i odbijają światło UV jak lustro. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne wykorzystują minerały jako filtry UV i są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę! Idealne są dla każdego typu skóry, jednak w szczególności dla cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, wrażliwej i dla dzieci. Chronią przed promieniowaniem UVA i UVB i są stabilne na słońcu.



Filtry mineralne są tylko dwa, więc łatwo zapamiętać i koniecznie muszą być obydwa w składzie:

  • Zinc Oxide

  • Titanium Dioxide









Filtry chemiczne:



Pochłaniają promienie UV, uniemożliwiając im przenikanie przez skórę. Filtry chemiczne są niestabilne na słońcu. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego przechodzą w stan wzbudzony, a następnie wydzielają ciepło, dlatego preparat, który ma tylko filtry chemiczne powinien być aplikowany na twarz co 2h. Filtry te potrzebują również w swoim składzie tzw. stabilizatorów, jeżeli ich nie ma to np. w połączeniu z makijażem stracą swoje właściwości. Niekiedy filtry chemiczne są źle tolerowane przez skórę, w przypadku cer wrażliwych może dojść do pieczenia, swędzenia i szczypania skóry. Polecane bardziej dla skóry suchej i normalnej, która nie ma problemów.



Filtrów chemicznych jest trochę więcej niż mineralnych:

  • Ethylhexyl Methoxycinnamate

  • Homosalate

  • Octyl Methoxycinnamate

  • Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)

  • Benzophenone-3

  • Benzophenone-4

  • 4- Methylbenzylidene Camphor

  • Octyl Dimethyl PABA

  • Octocrylene

  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine / Tinosorb S

  • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol/ Tinosorb M

  • Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate/ Uvinul A Plus

  • Ethylhexyl Salicylate

  • Diethylhexyl Butamido Triazone/ Uvasorb HEB

  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid/ Mexoryl SX

  • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate/ Neo Heliopan AP










Filtry mieszane:



Jest to połączenie filtrów chemicznych i fizycznych. Niekiedy zdarza się, że wiązka promieniowania nie zostaje odbita poprzez warstwę ochronną jaką tworzą filtry mineralne. W efekcie promienie przedostają się przez nią, ale w tym przypadku zostają one zaabsorbowane poprzez filtry chemiczne. Dlatego preparaty zawierające w składzie filtry mieszane charakteryzują się wysoką skutecznością działania.










Przy wyborze kremu warto zwrócić uwagę na to, aby był on bogaty w przeciwutleniacze. Niech Wasz krem nie ma w sobie samych silikonów, parabenów itp. Wiadomo, to jest nieodłączna część kremów, jednak zwracajmy uwagę na to, żeby w kosmetyku były też wartościowe składniki. Przeciwutleniacze zwiększają skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, a także neutralizują wszelkie uszkodzenia skóry.




Mam nadzieję, że już teraz wiesz, dlaczego promieniowanie słoneczne jest tak szkodliwe oraz jak ważne jest, by posiadać krem z filtrem i dbać o swoją skórę.

Mam nadzieję też, że znajdziesz idealny krem dla siebie i będziecie go używać codziennie przez CAŁY ROK, a szczególnie latem!

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page